Ładowanie...

Praktyczne sposoby na wyciszenie hałasów w mieszkaniu

Trudno wyobrazić sobie skuteczny odpoczynek po pracy, gdy od sąsiadów czy z ulicy za oknem dobiega hałas. Na szczęście istnieje wiele dobrych, a niekiedy też pomysłowych sposobów na wyciszenie pomieszczeń. Oto niektóre z nich.

Ekran akustyczny

To profesjonalna konstrukcja montowana na całości lub części ścian, by pokój zyskał lepszą akustykę. Jego główną zaletą jest bardzo wysoka skuteczność działania. Jeśli dodatkowo będzie wykonany z ołowiu, żadne hałasy nie przedostaną się do mieszkania. Niestety, cena takiego ekranu jest wysoka, co więcej, ekrany zabierają także sporo przestrzeni i dużo ważą. Nieco lżejsze mogą być ekrany wykonane z płyty gipsowo-kartonowej, choć to automatycznie zmniejsza także ich skuteczność.

Meble młodzieżowe dla chłopca - jak urządzić pokój nastolatka?

-->

Tapety na ścianach

To sposób o raczej niskiej skuteczności, choć posiada wysokie walory estetyczne. Na ściany i sufit warto wybrać grubą tapetę, chropowatą lub z materiału. Gładkie tapety odbijają dźwięki, niekiedy wręcz wzmacniając ich brzmienie. To rozwiązanie pomocne przy niskim natężeniu hałasu, na przykład jako sposób na zniwelowanie echa w dużym pomieszczeniu.

Wyciszenie mieszkania

Wyciszenie drzwi

Rozwiązaniem o dużej skuteczności jest wyciszenie drzwi wejściowych lub wewnętrznych. Najpierw warto sprawdzić, czy są one dość szczelne – czy gumowe uszczelki w futrynie dobrze przylegają, czy próg dociera aż do skrzydła i jego do niego dopasowany. Jeśli tak, oznacza to, że drzwi są szczelne. Można je dodatkowo wyciszyć jednym z dwóch popularnych sposobów. Pierwszy to naklejenie gotowej maty izolującej dźwięki, na przykład OUT-SOUND. Jest to zarazem rozwiązanie tańsze. Jeśli po naklejeniu maty okaże się, że powierzchnia drzwi nie jest równa, należy wypełnić szczeliny szpachlą przeznaczoną do tego celu. Dobre efekty daje także tapicerowanie.

Gotowe pokrycie wraz z elementami montażowymi można kupić już za 100 złotych i zamontować samemu. Skuteczniejsze jest jednak wykonanie go na wymiar, z pomocą specjalisty akustyka. Od rodzaju materiału zależy poziom wyciszenia. Wadą wyciszania drzwi jest ograniczony zasięg działania. Z kolei do plusów można zaliczyć wysoką skuteczność i stosunkową łatwość wykonania. Drzwi obłożone dodatkową warstwą docieplają także mieszkanie.

Panele dekoracyjne 3D

Dobrym, dekoracyjnym pomysłem na wyciszenie mogą być panele 3D wykonane z włókien kokosowo-palmowych, poliuretanu lub styropianu. Takie panele można z łatwością zamontować samodzielnie. Nie gwarantują wysokiego poziomu wyciszenia, jednak poradzą sobie z echem lub lekkim pogłosem. Ponad to umożliwiają bardzo oryginalne i efektowne ozdobienie pokoju.

Zobacz
TOP