Ładowanie...

Pomóż swojemu dziecku odrobić pracę domową lub uczyć się na odległość za pomocą ośmiu wskazówek

Kiedy szkoła zaczyna się, harmonogramy często zmieniają się, aby uwzględnić wczesne godziny snu na wcześniejsze czasy wzrostu. A teraz, gdy wszyscy przechodzimy do "szkoły z domu", często napotykamy na małe chwile frustracji. Dla uczniów często zbiega się to z zadaniami domowymi. Niezależnie od tego, czy dziecko jest przedszkolakiem pierwszego roku, czy uznaną ósmą klasą, może ono korzystać z opieki rodzicielskiej. Oto osiem wskazówek dla rodziców, które pomogą tobie i twojemu synowi lub córce lepiej radzić sobie z odrabianiem zadań domowych lub z domowym bluesem szkolnym. Ustawmy je na sukces i ograniczmy frustracje.

1. Czas na to Odpowiednio

Ustalenie, kiedy Twoje dziecko jest najbardziej kreatywne lub gotowe usiąść i skupić się, może wymagać trochę wysiłku i błędów. Podczas gdy z perspektywy planowania może mieć sens popychanie dziecka do odrabiania zadań domowych i szkolnych w określonym czasie, może to również mieć miejsce, gdy jest ono na najniższym poziomie energii. Spróbuj zapytać swoje dziecko o jego preferencje i wykorzystaj kilka pierwszych tygodni szkoły na małe eksperymenty - może po prostu znajdziesz idealny "slot", który sprawdzi się dla niego i dla reszty rodziny. Poproś swojego nauczyciela o elastyczność w układaniu planu zajęć z nauką wirtualną.

2. Upewnij się, że podstawy zostały uwzględnione: Jedzenie i spanie

Nie ma nic gorszego niż próba skupienia się na zmęczonym umyśle lub dudniącym brzuchu. I pomimo tego, że dziecko przestało się drzeć, gdy miało dwa lata, może skorzystać z szybkiego zamknięcia oczu przed rozpoczęciem pracy domowej, jeśli uczy się samodzielnie lub rozpoczyna popołudniową szkołę domową lub naukę na odległość. Przydatna może być również przekąska tuż przed lub przy pracy w szkole. Wiele dzieci jest zbyt podekscytowanych w porze lunchu, by faktycznie zjeść swoje jedzenie i wrócić do domu z głodu. Oferujcie bogate w białko jedzenie, które nie wywołuje skoków cukrowych (np. banany z masłem orzechowym lub Trail Mix), dzięki czemu ich energia utrzymuje się do czasu odrobienia pracy domowej.

3. Stwórzcie właściwą przestrzeń do nauki

Choć tworzenie formalnego otoczenia (jak oddzielne biurko, krzesło czy półka na książki) nie jest "koniecznością", to jednak wiele dzieci ma motywację, gdy mają własną przestrzeń do skupienia. Zachęcamy je, by znalazły swój własny styl i były dumne z tego, że stworzyły najlepszą oprawę dla swojego sukcesu. Pomóż im udekorować i spersonalizować je oraz sprawdź, jak najlepiej zagospodarować przestrzeń, aby dopasować ją do ich zmieniających się potrzeb. Uzyskanie i pobyt zorganizowany jest bardzo ważną umiejętnością uczenia się podczas tych kształcących się lat, a stworzenie odpowiedniego środowiska do ustanowienia i ponownego wymuszenia dobrych nawyków może zrobić prawdziwą różnicę.

4. Ograniczanie rozpraszania uwagi

Rodzeństwo, zwierzęta domowe, goście... którzy mogą się skoncentrować, gdy dom jest pełen zakłóceń? Ogranicz je albo poprzez odrabianie pracy domowej w odpowiednim czasie, albo uczenie się w domu w godzinach niskiej aktywności (tj. przed wejściem reszty rodziny), albo zachęcanie "zamkniętych drzwi" do odrabiania pracy domowej przed ponownym włączeniem się do akcji odbywającej się w pozostałej części domu. Niektóre dzieci lepiej radzą sobie z pewnym hałasem w tle (np. miękką muzyką), który może pomóc zagłuszyć inne dźwięki. Jeśli Twoje dziecko ma problem z rozpraszaniem uwagi, możesz sprawdzić, czy zestaw słuchawek z łagodzącymi dźwiękami może pomóc mu się skoncentrować.

5. Zaoferujcie właściwą pomoc, gdy utkną.

Kiedy dziecko prosi o pomoc, spróbuj zadawać pytania i zaproponuj różne perspektywy lub sposoby wyobrażenia sobie tego samego problemu. Zwizualizuj wyzwanie matematyczne lub odnieś je z powrotem do prawdziwej sytuacji, którą będzie pamiętało. Nie dawaj im odpowiedzi - to ich problem do rozwiązania. Jeśli nadal nie potrafią go dobrze rozwiązać, sprawdź, czy inny członek rodziny lub przyjaciel może przedstawić inną perspektywę. Jeśli wszystko inne się nie uda, w porządku jest przyznać się do nauczyciela, że ciężko pracował nad problemem, ale po prostu nie mógł go rozwiązać.

6. Zachęcaj do nauki w domu

W zależności od wieku dziecka, odpowiednie zachęty mogą zdziałać cuda i naprawdę zmotywować dzieci do odrabiania pracy domowej - dokładnie! Masz zapalonego Minecraftera? Daj im 30 minut na zabawę po odrobieniu pracy domowej lub ukończeniu szkoły domowej. Jesteś zdesperowany na tę zabawę? Skontaktuj się z rodzicami, aby upewnić się, że praca domowa została odrobiona przed spotkaniem. Jeśli wybierzesz tę strategię, uważaj jednak, aby ją kontynuować - jeśli nie zostanie ona dobrze wykonana, nagrody muszą zostać odłożone na później lub całkowicie anulowane. Wybieraj więc nagrody, które są w pełni pod Twoją kontrolą i nie rozczarują innych dzieci, ani nie będą przeszkadzać w zajęciach, na których Ci zależy.

7. Skontaktuj się - i bądź - w kontakcie z nauczycielem

Poza zaplanowanymi konferencjami, większość nauczycieli docenia nieformalne odprawy i możliwości kontaktu z rodzicami. Zapytaj ich, jakie strategie sugerują i czy mają jakieś informacje zwrotne. Bądźcie proaktywni w zadawaniu pytań i przychodźcie z frustracją. Wszyscy jesteśmy w tym razem!

8. Doceniaj ich pracę

Świętuj osiągnięcia! Pokazuj innym członkom rodziny ukończone projekty i opowiadaj innym o sukcesach. Przynieś pozytywną energię do dobrze wykonanej pracy, a za nią pójdzie motywacja.

.

Zobacz
TOP