Ładowanie...

Panele ażurowe - specyfika i przegląd zastosowań

Osoby, które zastanawiają się nad ciekawymi, nietuzinkowymi pomysłami aranżacyjnymi, powinny zainteresować się możliwościami, jakie otwierają przed nimi dekoracyjne panele ażurowe. Można robić z nich przepierzenia, oryginalne ścianki działowe i ciekawe dekoracje na ścianach, możliwości jest przy tym zdecydowanie więcej. Same panele ażurowe są zaliczane do paneli dekoracyjnych 3D.

Panele ażurowe – co to jest?

Tworzy się je najczęściej poprzez wycięcie prześwitującego wzoru w jednym panelu. Można je wykonywać z różnych materiałów, na rynku jesteśmy więc w stanie znaleźć zarówno te, które są wykonane ze sklejki, jak i te, do produkcji których wykorzystuje się drewno i tworzywa sztuczne. Okazuje się jednak, że największą popularnością cieszą się panele z MDF – dostępne w sprzedaży w dziesiątkach wzorów, w większym lub mniejszym stopniu ażurowych. Tylko od kupującego zależy zresztą, jakie będzie ich wykończenie. Nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby wykańczać panele we własnym zakresie, choć rozwiązania już pomalowane także wchodzą w grę.

Wystrój mieszkania

Panele ażurowe MDF we wnętrzu

Jeśli decydujemy się na panele MDF, możemy mieć też pewność, że uda się nam zamówić je nie tylko w konkretnym wymiarze, ale i o określonej grubości, co pozwoli nam bez problemu dopasować je do naszego wnętrza. Panele ażurowe sprawdzają się zresztą znakomicie bez względu na to, w jakim wnętrzu planujemy je wykorzystać. Jeśli mamy do czynienia z klasycznymi aranżacjami, dobrym pomysłem będą zwłaszcza delikatne motywy roślinne. Jeśli jednak nasze wnętrze jest nowoczesne, pomyślmy o ciekawie prezentujących się wzorach geometrycznych. W przypadku tego rodzaju paneli ograniczeniem nie jest też kolorystyka. Bez trudu można je pomalować na dowolny kolor, co sprawi, że będą one idealnie dopasowane do wnętrza, które mają zdobić.

Panele ażurowe – dekoracja naścienna

Jeśli zastanawiamy się nad tym, jak wykorzystać panele, najbardziej klasycznym rozwiązaniem wydaje się zrobienie z nich dekoracji naściennej. Panele mogą być jednak wykorzystywane również do pokrywania nimi ścian, choć sprawdzają się też jako oryginalny detal.

Zobacz
TOP