Ładowanie...

Panele akustyczne nie tylko w studiu nagraniowym

Podczas gdy dla jednych osób cisza jest po prostu pragnieniem pozwalającym na udany wypoczynek, dla innych jest ona przymusowym elementem wykonywanej pracy twórczej. Z taką sytuacją mamy do czynienia między innymi w przypadku osób pracujących w studio nagraniowym.

Studio nagrań

Okazuje się jednak, że panele akustyczne poprawiające parametry takiego pomieszczenia są chętnie używane także przez tych z nas, którzy z nagrywaniem muzyki nie mają nic wspólnego. Zarówno panele, jak i specjalne maty wygłuszające, to propozycja, którą w pierwszej kolejności powinny się zainteresować osoby zainteresowane nagraniami. Co ciekawe, korzystają z niej nie tylko zawodowi muzycy, ale również początkujący producenci i osoby, które stawiają dopiero pierwsze kroki w ten branży, a ich jedynymi nagraniami są materiały demonstracyjne, które mają dopiero trafić do wytwórni muzycznych.

Osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z muzyką, zwykle decydują się na podstawowe rozwiązania, których znakiem rozpoznawczym jest to, że są w stanie poprawić akustykę pomieszczenia nawet, jeśli nie są one w stanie zapewnić wygłuszenia i pochłaniania dźwięku na poziomie profesjonalnym. Niestety, o dobrej jakości nie można mówić nawet w przypadku grubych paneli, choć bowiem grubość nie pozostaje bez znaczenia, o większym możemy mówić w kontekście materiału, z jakiego wspomniane panele zostały wykonane.

Akustyka domowa

Oczywiście, sięgając po panele akustyczne nie można zapominać także o względach estetycznych, okazuje się bowiem, że również one nie są bez znaczenia. Profesjonalne studio musi zapewniać odpowiednie warunki pozwalające na nagrywanie dźwięku, nadal musi być ono jednak możliwie jak najbardziej czyste i schludne.

Pokój odsłuchowy

Podobna specyfika jest typowa dla pokoju odsłuchowego i to nawet pomimo tego, że ma on nieco inne zastosowanie. Po raz kolejny nie ma przy tym znaczenia, czy jego przeznaczeniem jest montaż dźwięku, czy też relaks jego użytkownika. Pokój taki musi odznaczać się odpowiednim poziomem wyciszenia. Bardzo często możemy przecież usłyszeć o osobach, które zainwestowały ogromne pieniądze w sprzęt grający, a następnie przekonały się, że jakość dźwięku jest niższa od oczekiwanej właśnie dlatego, że pomieszczenie, w którym sprzęt się znajduje, nie pozwala na nic więcej. Sama akustyka pomieszczenia jest zresztą pojęciem, nad którym warto się zastanowić, okazuje się bowiem, że jest ono dość złożone. Najczęściej wpływają na nią nie tylko wymiaru i układ pokoju, ale i to, w jaki sposób wykończone są ściany i sufit, a nawet – to, jakie meble znajdują się w pomieszczeniu.

Zobacz
TOP