Ładowanie...

Jak wyciszyć mieszkanie? Praktycznie!

Źródeł hałasu może być naprawdę wiele. Nie zawsze niestety mamy na nie wpływ i możemy zapewnić sobie w domu względny spokój. Dlatego warto zainteresować się metodami wyciszania pomieszczeń i izolacją akustyczną. Istnieje kilka sprawdzonych rozwiązań, które mogą odpowiedzieć na potrzeby osób mieszkających przy ruchliwej ulicy lub mających hałaśliwe sąsiedztwo. Oto pierwsze z nich.

Wygłuszanie, wytłumianie czy wyciszenie?

Te trzy terminy wbrew pozorom nie oznaczają jednego i tego samego. Termin „wyciszenie” jest spośród nich najbardziej ogólny i pojemny. Wyciszenie mieści w sobie zarówno wytłumienie, jak i wygłuszenie. To pierwsze oznacza zaaranżowanie w pomieszczeniu elementów pochłaniających przeszkadzając dźwięki. Wygłuszenie jest za to usuwaniem odgłosów, które przedostają się pomiędzy pomieszczeniami – zarówno z zewnątrz, jak i na zewnątrz. Niezależnie od tego, czy pokój zostanie wygłuszony czy wytłumiony, będzie w efekcie wyciszony. A jak do tego doprowadzić? Jedną z najczęściej stosowanych metod są podwieszane sufity.

Podwieszane sufity

To bardzo skuteczna metoda na to, by w mieszkaniu zapadła wreszcie upragniona cisza. Podwieszany sufit nie jest łatwy w montażu – wymaga remontu całego pomieszczenia. Wykonany jest z materiału kartonowo-gipsowego lub innego surowca mineralnego. Pomiędzy warstwami można zainstalować specjalną, opracowaną przez akustyków matę pochłaniającą dźwięki.

Skuteczna akustyka pomieszczenia

Sufity podwieszane są łatwe do utrzymania w czystości – nie przyciągają i nie chłoną kurzu. Wiele osób decyduje się na nie ze względu na wysoką skuteczność w wyciszaniu, jednak sufity podwieszane mają także wady. Przede wszystkim, są dość drogie. Ponad to, ich montaż zawsze zabiera nieco przestrzeni z pokoju, więc nie sprawdzają się w pomieszczeniach małych i niskich. Taka konstrukcja to zawsze minimum 5 cm wysokości pomieszczenia mniej.

Dekoracje jako wyciszenie

To przede wszystkim sposób sprawdzający się w mieszkaniu, które trzeba jedynie lekko wyciszyć. Dekoracje raczej nie zatrzymają natłoku hałasu z pobliskiej czteropasmowej ulicy, jednak mogą nieco złagodzić stukot stóp dzieci sąsiadów. Mają ponadto istotne walory estetyczne – nie trzeba martwić się, jak je ukryć, przeciwnie, warto je eksponować. Nie wymagają także wydawania fortuny i poświęcania godzin. Do wyciszających dekoracji należą przede wszystkim grube tkaniny – dywany, zasłony, wykładziny, poduszki. Minusem tego rozwiązania jest wspomniana już niewielka skuteczność, a także ryzyko gromadzenia się kurzu i konieczność sprzątania.

Zobacz
TOP