Ładowanie...

Domowe studio muzyczne – co trzeba kupić?

Niejeden zagorzały fan muzyki chciały mieć w domu własne studio, gdzie mógłby tworzyć, słuchać i oddawać się swojej pasji. Taki pokój trzeba naturalnie odpowiednio przygotować. Następnym krokiem będzie zakup sprzętów.

Dobry komputer

Komputer to dziś sedno tworzenia muzyki. Zależy od niego przede wszystkim jakość zarejestrowanego i odtwarzanego dźwięku. Pozwala też, za pośrednictwem różnych programów, odrabiać muzykę i nadawać jej ostateczny rys. Na co należy zwrócić szczególnie pilną uwagę, wybierając komputer do własnego studia muzycznego? To duży dysk, a także dobrej jakości karta audio. Jeśli sprzęt będzie miał także procesor o wielu rdzeniach i dużo pamięci RAM, powinien wystarczyć w zupełności na amatorskie potrzeby. Nie musi przy tym być sprzętem z najwyższej półki cenowej - wystarczy przeciętna jakość. Taką rolę może dziś pełnić i laptop, i stacjonarny komputer. Oba powinny posiadać dostatecznie wiele wyjść, by można było wygodnie podłączyć do nich pozostały sprzęt. Sam komputer to podstawa, jednak niezbędne będzie też oprogramowanie – najlepiej w tej kwestii doradzą recenzenci i osoby nieco bardziej doświadczone.

Mikrofony do nagrań

Nawet największy entuzjazm, doświadczenie i serce włożone w nagranie mogą zostać zniweczone przez nieodpowiedni mikrofon. Jeśli warto solidnie zainwestować w któryś element wyposażenia, będą to zdecydowanie mikrofony nagraniowe. Do dyspozycji mamy mikrofony dynamiczne oraz pojemnościowe, w tym wielkomembranowe LDM oraz małomembranowe SDM. Każdy z nich ma inne funkcje, więc idealnie byłoby kupić do najmniej dwa. LDM będą zbierały i rejestrowały wokal, z kolei SDM pozostałe dźwięki, tak zwany szeroki plan. Mikrofony pojemnościowe występują częściej w profesjonalnych studiach, jednak dynamiczne są bardziej odporne na uszkodzenia.

Domowe studio nagrań

Solidne słuchawki

Liczy się przede wszystkim wygoda, a także poziom wytłumienia dźwięków dochodzących z zewnątrz, które mogą przeszkadzać w pracy. Istotne są także przetworniki – to one decydują o czystości dźwięku, który słyszymy przez słuchawki.

Obróbka dźwięku – miksery

Ostatnim z podstawowych elementów, bez których nie może zaistnieć domowe studio, jest mikser dźwięków. To dzięki niemu raz nagrana ścieżka zmienia się w rozmaite wersje i utwory. Miksery występują w wersji analogowej oraz cyfrowej. Wszystkie miksery analogowe są do siebie podobne i proste w obsłudze, z kolei modele cyfrowe bardzo się od siebie różnią – są jednak mniejsze, poręczniejsze i mają wbudowane wiele funkcji, których próżno szukać w mikserach analogowych.

Zobacz
TOP